10 PRZYKAZAŃ DLA WŁAŚCICIELI PTAKÓW OZDOBNYCH

1. Wybór konkretnego gatunku musi być dopasowany do warunków, które możemy zapewnić nowemu domownikowi oraz wiedzy, jaką posiadamy na temat hodowli ptaków. Początkujący powinni zdecydować się na zwierzęta łatwiejsze w hodowli. Kupujmy ptaki, pochodzące z pewnego źródła: w dobrych sklepach zoologicznych, rozmnożone przez rodzimych hodowców lub pochodzące z legalnego importu. Nie wspierajmy przemytu okupionego cierpieniem i śmiercią.
2. Zwierzę to nie zabawka; tak, jak my odczuwa ból, strach, głód, pragnienie. Trzymane w klatce czy wolierze jest od nas zupełnie zależne. Bądź odpowiedzialny i nie zapominaj, że zakup ptaka to decyzja na wiele lat, a może i na całe życie, tym bardziej, że przywiązuje się on bardzo do właściciela i nie można go z błahych powodów oddać w inne ręce.
3. Ptaki w środowisku naturalnym żyją najczęściej w stadach. Trzymane w domu pojedynczo koncentrując całą swą uwagę na człowieku i łatwiej się oswajają, a niektóre gatunki szybko zaczynają naśladować ludzką mowę. Jeśli jednak nie możemy poświęcić można nowemu skrzydlatemu domownikowi wiele czasu, zdecydujmy się na zakup przynajmniej dwójki. Nie skazujmy ptaszka na samotność!
4. Im więcej przestrzeni zapewnimy ptakowi, tym lepiej. Nie ma za dużych klatek, mogą być tylko za małe. Pojedynczy ptak, siedząc na żerdce, nie może dotykać ogonem ścian i podłogi, a głową sufitu. Klatka musi być na tyle szeroka, by pozwalała mu na rozpięcie skrzydeł i tak długa, by ptaszek przesiadając się z jednej żerdki na drugą musiał nimi zamachać. Jest to niezbędne minimum, które musimy mu zapewnić! Pomieszczenie do wypuszczania na fruwanie należy odpowiednio przygotować; zamknąć i zasłonić okna, zabrać cenne drobiazgi i trujące rośliny jak np. difenbachie czy filidendrony, zgasić źródła ognia, schować lekarstwa itp.
5. Ptaki potrzebują dziennego światła, ale nie można ich narażać na przegrzanie (np. cała klatka w pełnym słońcu) i przeciągi. Najlepiej jest postawić klatkę w pokoju, gdzie toczy się życie rodzinne, na wysokości naszego wzroku, nigdy na podłodze, bo przestraszone ptaki w większości uciekają do góry i zbyt niskie usytuowanie ich domu jest dla nich stresujące. By dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa skrzydlatych domowników klatkę należy umieścić tak, by przynajmniej jednym bokiem przylegała do ściany.
6. Kupując klatkę sprawdź, czy odległość między prętami nie jest zbyt duża w stosunku do wielkości ptaszka. Mieszkanie zwierzątka należy wyposażyć w poidełka i karmniki, żerdzie do siadania z gałązek drzew liściastych, najlepiej różnej grubości (nigdy plastikowe!) oraz w sprzęt „sportowy” i zabawki. Należy zapewnić zwierzętom możliwość kąpieli, zawieszając basenik na wodę czy spryskując zraszaczem do kwiatków, przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Dno klatki dobrze jest posypać prasowanymi trocinami, które są naturalne i pomagają utrzymać czystość. Jeśli chcesz się dochować potomstwa, wybierz odpowiednie dla danego gatunku akcesoria lęgowe, 
7. Różne gatunki ptaków mają inne wymagania pokarmowe. Podstawowym pożywieniem najczęściej hodowanych w domach gatunków, jak kanarki, papugi czy ptaszki egzotyczne jest odpowiednio dobrana mieszanka ziaren. Ptaki nie wzgardzą również owocami, zielonkami, warzywami oraz jajkami. W pomieszczeniu ptaka nie może zabraknąć kostek wapienno-mineralnych, piasku, żwirku lub tłuczonych muszli.
8. Podstawowy pokarm uzupełniaj przez podawanie witamin i odżywek. Odpowiednio dobrane dodatki pomogą również w uzyskaniu pięknego koloru piórek, zapobiegną chorobom tarczycy, czy zachęcą do radosnego śpiewu. Wzmocnią również organizm ptaszka w czasie pierzenia czy składania jajek.
9. By zachować ptaka w dobrym zdrowiu regularnie sprzątaj klatkę, codziennie wymieniaj wodę, sprawdzaj stan pazurków i dzioba (zbyt długie przycinaj przy pomocy lekarza weterynarii). Gdy Twoje zwierzątko zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiałe, stroszy piórka, przysypia, traci apetyt, siedzi na dnie klatki, bo trudno mu jest się utrzymać na gałązce lub gdy cokolwiek innego wzbudza Twój niepokój, zasięgnij porady lekarza weterynarii, znającego się na chorobach ptaków. Z wyjątkiem udarów słonecznych zawsze warto zwiększyć temperaturę otoczenia i przystawić do klatki lampkę z żarówką.
10. Zapewnij ptakom dostęp do kolb ziarnowych. To nie tylko wspaniały pełnowartościowy pokarm, lecz również doskonała zabawa, nawiązująca do życia w warunkach naturalnych, w poszukiwanie i wyskubywanie przysmaków, jak biszkopty, jajka, miód, owoce, orzechy, warzywa itp. Dostarczając rozrywki, kolby pomagają rozładować energię rozpierającą zwierzaki, spędzające przecież na co dzień życie na ograniczonej przestrzeni. Co więcej dzięki drewnianej listewce przyczyniają się do ścierania dziobów i pazurków.